Sheetrock
Paper Joint Drywall Tape - 2-1/16 in. x 500 ft
SKU: M72005
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$8.99
Features
Specifications
Sheetrock Brand Joint Tapes can be used for joint treatments in veneer finish systems that are subject to rapid drying conditions and where framing exceeds 16" spacing. Delivers strong, reliable wall joints that resist cracking, stretching, wrinkling, and tearing under tools. The roughened surface ensures a strong bond and features a positive crease that simplifies corner applications.
| Brand | Sheetrock |
|---|---|
| UPC | 081099222658 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 32, Section D2 |
| Package Length (in) | 9.00" |
| Package Width (in) | 9.00" |
| Package Height (in) | 2.00" |
| Dimensions | 2-1/16 In. x 500 Ft. |
| Color | White |