Features
Specifications
Guard Repair kits include all necessary components required for a succesful repair or servicing Weasler guards components and sets.
- Easy Lock Guard System: Provides full coverage at maximum angles.
- Cold weather impact rated to -35°C.
- Meets and exceeds all applicable safety standards.
- Quick and easy process for removal and installation.
| Brand | Weasler |
|---|---|
| UPC | 728357309002 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 07, Section W3 |
| Package Length (in) | 6.00" |
| Package Width (in) | 4.00" |
| Package Height (in) | 2.40" |
| Manufacturer Part Number | 961-4589 |
| Weight | 0.35 lb |
| Series | AB8,AB9,AB10,AS450 |
| Outside Diameter | 4.33" |
| Bore 1 | 2.69" |
| Bore 1 Description | ROUND |
| Connection 1 Description | EASY LOCK |
| Bore 2 | 3.17" |
| Bore 2 Description | ROUND |
| Bearing Diameter 1 | 2.69" |
| Bearing Span 1 | 0.165" |
| Bearing Diameter 2 | 3.17" |
| Bearing Span 2 | 0.165" |