SHELTER
13 In. x 13 In. Stainless Steel Single Flue Chimney Cap
SKU: 70SS1313
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$129.99
Features
Specifications
For single-flue. 100% 304 stainless steel. 24-gauge single piece stainless steel hood with roll formed edges. 16-gauge stainless steel base for extra strength. 18-gauge 3/4" expanded stainless steel mesh. Expanded metal mesh turned inward at base to allow cap to rest firmly on tile closing. Outside mounting provides greater free air-space for better draft. Use optional leg kit (model No. LK4-SS) when the flue tile does not extend above crown. Lifetime warranty.
| Brand | SHELTER |
|---|---|
| UPC | 020729511311 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 01, Section D1 |
| Package Length (in) | 19.20" |
| Package Width (in) | 8.80" |
| Package Height (in) | 19.40" |
| Material | Stainless Steel |
| Outside Tile Size | 11.5 x 11.5 In. to 13.5 x 13.5 In. |