Shepherd Hardware 9040 Swivel Caster, Stem Mounting, 4.56 in W x 2.19 in D x 6.56 in H Dimensions, 2 in Dia Wheel, White
SKU: 6602718
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$8.99
Features
Specifications
Use on lightweight furniture, cribs, playpens, coffee and bedside tables. Plastic wheels roll on carpeted and hardwood floors. Swivels on acetal resin bearings. 60 lb. Load cap caster features 3/8 x 1-1/2 in stem.
- Rolls on carpeted and hard floors
| UPC | 039003090404 |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 32, Section S1 |
| Package Length (in) | 6.40" |
| Package Width (in) | 4.40" |
| Package Height (in) | 2.00" |
| Color | White |
| Dimensions | 4.56 in W x 2.19 in D x 6.56 in H |
| Mounting Type | Stem |
| Stem Dimensions | 3/8 x 1-1/2 in |
| Weight Capacity | 60 lb |
| Wheel Diameter | 2 in |
| Wheel Material | Plastic |