Features
Specifications
Do it 2 in. Black Twin Wheel Plate Caster - 2pack. This caster offers an economical and reliable solution. The 2 wheels move in opposite directions when turning minimizing carpet fiber twisting. For use on ready-to-assemble furniture, office chairs, printer stands, entertainment centers, and computer desks. Plate is 1-1/2" square. Recommended for use on carpet or ceramic. Fasteners not included.
| UPC | 009326201801 |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 32, Section S1 |
| Package Length (in) | 6.20" |
| Package Width (in) | 4.60" |
| Package Height (in) | 1.60" |
| Wheel Size | 2 In. |
| Type | Light-Duty |
| Load Capacity | 75 Lb. |
| Plate Size | 1-1/2 In. x 1-1/2 In. |