Features
Specifications
Do it self-leveling furniture glides are designed for use on furniture with threaded leg sockets. They prevent marring and scratching of hardwood, tile, linoleum and other hard surfaces. They also reduce noise and friction while moving furniture. The glides feature a screw-in design to level furniture on uneven floors.
| UPC | 039003094501 |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 17, Section I1 |
| Package Length (in) | 4.00" |
| Package Width (in) | 3.00" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Size | 1-1/16 In. |
| Type | Screw On |
| Head Material | Rubber |
| Base Material | Nickel |
| Shape | Round |
| Color | Silver |