Features
Specifications
The Bully Tools 91110 ProShingle 10-Gauge Shingle Remover with Fiberglass Handle and Poly D-Grip is the perfect tool for lifting and removing roof shingles and nails with ease on any roof surface. It is constructed from 10-gauge 100% Made In The USA steel, up to 30% more durable against foreign competitors, a back fulcrum that helps tear through roofing shingles with the perfect amount of power and leverage, and a handle made from high quality fiberglass and coated in a polyester veil to prevent splintering and increase strength. It also includes a D-shaped polypropylene grip with a no-slip texture, designed to increase leverage and reduce hand fatigue, while wide enough to accommodate work gloves. The Bully Tools ProShingle 10-Gauge Shingle Remover with Fiberglass Handle and Poly D-Grip comes with a limited lifetime warranty that protects against defects in material and workmanship.
- Ideal for lifting and removing roof shingles and nails with ease on any roof surface
- Back fulcrum helps tear through roofing shingles with the perfect amount of power and leverage
- Constructed from 10-gauge 100% Made In The USA steel, up to 30% more durable against foreign competitors
- Front blade measures 4″ L x 9″ W with a 15 degree bend; ribbed teeth extend 2″
- Handle made from high quality fiberglass and coated in a polyester veil to prevent splintering and increase strength
- D-shaped polypropylene grip with a no-slip texture, designed to increase leverage and reduce hand fatigue, while wide enough to accommodate work gloves
- Protecting and durable powdered coat finish helps prevent rusting and extend tool life
- 100% Made In The USA
- Limited Lifetime Warranty
- Cancer and Reproductive Harm www.P65Warnings.ca.gov
| Brand | Bully Tools |
|---|---|
| UPC | 735390911109 |
| Package Length (in) | 4.50" |
| Package Width (in) | 9.00" |
| Package Height (in) | 48.00" |
| Manufacturer Part Number | 91110 |
| Weight | 5.5 |
| Length | 45 in |
| Width | 9 in |
| Height | 4.5 in |
| Assembly Required | No |
| Prop 65 Item /Chemical | Fiberglass |
| NMFC # | 185950-6 |
| Freight Class | 77.5 |