Features
Specifications
The MILWAUKEE® SHOCKWAVE Impact Duty™ 1" Drive 7PC MM & SAE Wheel Service Socket PACKOUT™ Set features the boldest, longest-lasting markings. The stamped and ink-filled size markings enable you to select the right socket every time throughout the life of the socket. The 4 and 6-point metric and SAE sockets are engineered with high-strength forged steel for optimized performance in high stress applications, and a non-slip hex geometry prevents fastener rounding. The dual-hole design and ring groove allow for easy socket attachment and removal. The set is organized in a PACKOUT™ Compact Organizer with a clear top to identify parts at a glance easily. The Compact Organizer is part of the MILWAUKEE® PACKOUT Modular Storage System, allowing for storage customization and easy transport of tools and accessories. All MILWAUKEE® SHOCKWAVE Impact Duty™ Sockets are backed by their Lifetime Guarantee and meet ASME industry standards.
- Optimized for use with 1" drive impact wrenches, and adapters
- Stamped and ink filled diameter markings for wear resistance
- The Wheel Service Socket Set includes a mix of thin wall extra deep, deep and standard sockets ideal for heavy equipment maintenance and roadside service
- Dual hole design and groove for easier attachment
- Lifetime Guarantee covers impact sockets and extensions only
- Meets ASME Industry Standards
- The set includes both 6-Point and 4-Point sockets, designed with forged impact steel for durability in high torque applications backed by our Lifetime Guarantee
- Non-slip hex geometry to prevent socket and fastener rounding
- Set comes in a PACKOUT™ Compact Organizer for easy transport
- Includes a removable tray for easy storage in tool chests
- Laser etched part number
- Set includes: (1) SHOCKWAVE Impact Duty™ 1"Drive 1-1/16" Thin Wall Extra Deep 6 Point Socket, (1) SHOCKWAVE Impact Duty™ 1"Drive 1-1/8" Thin Wall Extra Deep 6 Point Socket, (1) SHOCKWAVE Impact Duty™ 1"Drive 1-1/4" Thin Wall Extra Deep 6 Point Socket, (1) SHOCKWAVE Impact Duty™ 1"Drive 33mm Deep 6 Point Socket, (1) SHOCKWAVE Impact Duty™ 1"Drive 1-1/2" Deep 6 Point Socket, (1) SHOCKWAVE Impact Duty™ 1"Drive 13/16" 4 Point Socket, (1) SHOCKWAVE Impact Duty™ 1"Drive 1-3/16" 6 Point Socket.
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242826902 |
| Package Length (in) | 15.25" |
| Package Width (in) | 4.59" |
| Package Height (in) | 9.75" |
| Manufacturer Part Number | 49-66-7840 |
| Color Finish | Black |
| Depth | 4.56 Inches |
| Drive Size | 1 in |
| Impact or Standard | Impact |
| Material | Forged Steel |
| Measurement Standard | Metric;SAE |
| Metric Sizes | 33 mm |
| SAE Sizes | 1-1/2 in.;1-1/4 in.;1-1/8 in.;13/16 in.;1-1/16 in. |
| Socket Drive Type | Square |
| Country of Origin | China |