Features
Specifications
Milwaukee® SHOCKWAVE™ Impact Duty™ socket adapters are engineered for extreme durability and up to 10x life. Made from proprietary steel and heat treated to control hardness, the SHOCKWAVE™ Impact Duty™ socket adapters provide fastening capabilities with all impacts. Broadly targeting cordless users, the SHOCKWAVE™ Impact Duty™ accessory line is not only ideal for heavy duty impact applications, but delivers a full system solution for all the user's drilling and fastening needs.
- Proprietary steel and heat treat process for maximum strength and durability
- Heavy duty construction for fastening capabilities in all impacts
- Optimized Shockzone™ absorbs peak torque and prevents breaking
- Custom Alloy76™ Steel is engineered to extend bit life
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242195015 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 21, Section H4 |
| Package Length (in) | 3.90" |
| Package Width (in) | 2.85" |
| Package Height (in) | 1.05" |
| Manufacturer Part Number | 48-03-4410 |
| ASTM F1505-01 Compliant | NotTested |
| Bit Type | Driver |
| Color Finish | Black |
| Depth | 2.9 Inches |
| Drill Bit Type | Adapter |
| Drive Size | 1/2 in |
| Impact or Standard | Impact |
| Magnetized | No |
| Material | Steel |
| Output Drive Size | 1/4 in Hex |
| Package Quantity | 1 |
| Shank Diameter | 1/2 in |
| Country of Origin | Taiwan |