Features
Specifications
The MILWAUKEE® SHOCKWAVE™ 1/4 in. Hex to 1/2 in. Square Socket Adapter 10-Pack allows impact sockets to be used with impact drivers. The Milwaukee Impact Duty™ socket adapters are made from a proprietary steel, heat treated to control hardness and provide durability with up to 50X life. The socket adapter has a heavy-duty construction for fastening capabilities in all impacts, built to withstand frequent use and save the expense of having to buy a separate drill driver. Milwaukee hex to square socket adapters are engineered for maximum durability and long-lasting use. This impact socket adapter is designed for use with impact drivers and impact sockets.
- Designed for use with Impact Drivers and Drill Drivers.
- Longer life with custom steel
- Optimized SHOCKZONE™ for added durability in Impact Drivers
- Optimized with extreme durability for up to 50X life.
- Optimized Shockzone
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242605729 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 21, Section H4 |
| Package Length (in) | 2.95" |
| Package Width (in) | 6.50" |
| Package Height (in) | 7.50" |
| Manufacturer Part Number | 48-32-5734 |
| ASTM F1505-01 Compliant | NotTested |
| Color Finish | Black |
| Drill Bit Type | Adapter |
| Drive Size | 1/2 in |
| Impact or Standard | Impact |
| Magnetized | No |
| Material | Steel |
| Output Drive Size | 1/2 in |
| Package Quantity | 10 |
| Shank Diameter | 1/4 in |
| Socket Drive Type | Hex |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 2 Inches |