Features
Specifications
Milwaukee® SHOCKWAVE™ Impact Duty™ socket adapters are engineered for extreme durability and up to 10x life. Made from proprietary steel and heat treated to control hardness, the SHOCKWAVE™ Impact Duty™ socket adapters provide fastening capabilities with all impacts. Broadly targeting cordless users, the SHOCKWAVE™ Impact Duty™ accessory line is not only ideal for heavy duty impact applications, but delivers a full system solution for all the user's drilling and fastening needs.
- Proprietary steel and heat treat process for maximum strength and durability
- Heavy duty construction for fastening capabilities in all impacts
- Extreme durability
- Up to 10X more life than standard adapters
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242195046 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 21, Section H4 |
| Package Length (in) | 4.75" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 0.75" |
| Manufacturer Part Number | 48-32-5034 |
| Case Included | No |
| Color / Finish | Black |
| Etched / Stamped Size Identification | No |
| Impact or Standard | Impact |
| Drive Size | 1/4 in |
| Length (in) | 1.875 |
| Material | Proprietary Steel |
| Package Contents | 1/4" hex to 1/2" socket adapter |
| Piece Count | 1 |