Features
Specifications
The MILWAUKEE® SHOCKWAVE™ Impact Duty Compact Bit Holder is the Most Durable bit holder on the market. The optimized SHOCKZONE™ shank absorbs peak torque and prevents breaking. The slim barrel design allows for access in tight spaces. The bit holder has a magnet and c-ring to retain the insert Driver Bit while allowing for easy insertion and removal of Driver Bit Driver Bits.
- Most Durable
- SHOCKZONE™ shank absorbs peak torque
- Access in Tight Spaces
- Secure Bit Hold
- SHOCKZONE™ shanks are optimized to prevent breaking
- C-Ring and magnet securely holds bit in and magnetizes bit tip
- Easy insertion and removal of insert driver bits
- Designed for use with insert driver bits
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242213863 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 21, Section H3 |
| Package Length (in) | 2.60" |
| Package Width (in) | 4.40" |
| Package Height (in) | 4.40" |
| Manufacturer Part Number | 48-32-4504 |
| Depth | 2.36 Inches |
| Magnetized | Yes |
| Material | Steel |
| Package Quantity | 10 |
| Country of Origin | Taiwan |