Features
Specifications
The SHOCKWAVE™ Impact Duty Hex Driver Bits provide the ultimate fit for a superior driving experience. The optimized SHOCKZONE™ shanks are customized per tip type to absorb peak torque and prevent breaking. The long-lasting Wear Guard™ Tip provides increased wear resistance, protecting the fit over the life of the bit. The customized tip geometry leads to less stripping of screws on the job site.
Includes Metric Hex Insert Bits sized: 2.5mm, 3mm, 4mm, 5mm, 6mm, 8mm, 10mm, & 12 mm.
- Ultimate fit
- Most durable, SHOCKZONE™ shank absorbs peak torque
- Long-lasting tip, Wear Guard™
- Customized tip geometry, less stripping
- SHOCKZONE™ shanks are optimized per tip type to prevent breaking
- Custom heat treat for longer bit life
- Laser etched for easy size identification
- Designed for use with impact drivers and drill drivers
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| Date Added | Mar 30, 2026 |
| UPC | 045242487783 |
| Manufacturer Part Number | 48-32-4617 |
| Width | 1/4" |
| Length | 1 |
| Material Application | All-Purpose |
| Weight | 0.135 lb |
| Number of Pieces Included | 24 |
| Shank Size | 1/4" |
| Warranty | No Warranty |
| Shank Style | Hex |
| Material | Alloy Steel |