Features
Specifications
Downloads
Our SHOCKWAVE™ Impact Duty 3/8" Threaded Rod Nut Runner provides the fastest nut running experience. When assembling trapeze systems, strut racks, or other hanger systems using threaded rod, our solution delivers up to 9X faster than hand spinning. The SHOCKWAVE™ Impact Duty 3/8" Threaded Rod Nut Runner is compatible with 3/8" threaded rod with standard 9/16" hex nuts. Designed for use with Impact Drivers, the SHOCKWAVE™ Impact Duty 3/8" Threaded Rod Nut Runner is engineered with an optimized SHOCKZONE™ to absorb peak torque and prevent breaking with up to 100lbs of lifting capacity, making it ideal for assembly, installation, and adjustments. The split socket design allows side access to installed hangers and standard hex nuts for easy rack adjustments without disassembly.
- Fastest nut running
- Up to 9X faster than hand spinning
- Run and fasten for quick assembly
- Side access for easy adjustments
- Most durable SHOCKZONE™ shank, absorbs peak torque
- Compatible with 3/8” threaded rod
- For use with impact drivers only
- Designed only for use with 3/8" threaded rod; standard 9/16" hex nuts
- Up to 100lbs lifting capacity
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| Date Added | Mar 11, 2026 |
| UPC | 045242332663 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 13 End Cap |
| Package Length (in) | 8.66" |
| Package Width (in) | 3.94" |
| Package Height (in) | 2.19" |
| Manufacturer Part Number | 48-32-2391 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Bit Type | Specialty |
| Package Contents | (1) 3/8" Threaded Rod Nut Runner |
| Drive Design | Hex |
| Bit Material | Alloy Steel |
| Bit Sizes | 1/4" |
| Pieces | 1 |
| Shank Diameter | 1/4" |
| Set / Individual | Set |
| Minimum Chuck Size Required | 1/4" |
| Material | Glass Filled Nylon; Alloy Steel; Steel |
| Height | 2.125" |
| Length | 1.75" |
| Width | 3.375" |
| FUEL™ | No |
| Weight | 0.7125 lb |
| PACKOUT™ Compatible | No |
| Warranty | No Warranty |