Features
Specifications
The SHOCKWAVE™ Impact Duty Magnetic Attachment with (2) PH2 Driver Bits magnetizes the bit tip for maximum fastener retention. The driver bits provide the ultimate fit for a superior driving experience. The optimized SHOCKZONE™ shanks are customized per tip type to absorb peak torque and prevent breaking. The long-lasting Wear Guard™ Tip provides increased wear resistance, protecting the fit over the life of the bit. The customized tip geometry leads to less stripping of screws on the job site. The compact design of the magnetizer sits on the shank to allow for better versatility and access in common applications. The magnetizer is designed for impact driver bits 2" and longer.
- Ultimate fit
- Most durable, SHOCKZONE™ shank absorbs peak torque
- Long-lasting tip, Wear Guard™
- Holds fastener by magnetizing the bit tip
- Magnetizer designed for impact driver bits 2" and longer
- Compact magnetizer design allows for easy access in common applications
- Magnetizer features high-strength magnet for maximum hold
- Flexible sleeve designed for easy removal
- Compact, lightweight design
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| Date Added | Jan 20, 2026 |
| UPC | 045242537952 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 21, Section H4 |
| Package Length (in) | 3.87" |
| Package Width (in) | 2.87" |
| Package Height (in) | 0.69" |
| Manufacturer Part Number | 48-32-4550 |
| Length | 1" |
| Weight | 0.05 lbs |
| Height | 0.5" |
| Width | 2" |
| Material Composition | Alloy Steel |
| Material Application | All-Purpose |