Only 1 in stock! 1 in stock
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
Due to the low inventory, we recommend contacting the store to verify availability.
- Optimized for use with 1/2" drive impact wrenches, drivers, ratchets, and adapters
- Stamped and ink filled diameter markings for wear resistance
- Standard SAE Impact Socket
- 6-Point design made with forged impact steel for durability in high torque applications backed by our Lifetime Guarantee
- Dual hole design and groove for easier attachment
- Non-slip hex geometry to prevent socket and fastener rounding
- Lifetime Guarantee covers impact sockets and extensions only
- Laser etched part number
- Meets ASME Industry Standards
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242581900 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section M6 |
| Package Length (in) | 0.98" |
| Package Width (in) | 1.77" |
| Package Height (in) | 3.86" |
| Manufacturer Part Number | 49-66-6244 |
| Color Finish | Black |
| Depth | 1.5 Inches |
| Drive Size | 1/2 in |
| Impact or Standard | Impact |
| Material | Forged Steel |
| Measurement Standard | Metric |
| Metric Sizes | 12 mm |
| Package Quantity | 1 |
| Socket Depth | Shallow |
| Socket Drive Type | Square |
| Country of Origin | China |