Features
Specifications
The MILWAUKEE® SHOCKWAVE Impact Duty™ 3/4" Drive 7" Extension provides better access in hard to reach places and offers extreme impact durability in high torque applications. The laser-etched size markings allow for fast identification of drive size and length. The dual-hole design and ring groove allow for easy attachment and removal of the extensions. All SHOCKWAVE Impact Duty™ Socket Extensions are backed by a Lifetime Guarantee and meet ASME industry standards.
- Optimized for use with 3/4" drive impact wrenches
- Made with forged impact steel for durability in high torque applications backed by our Lifetime Guarantee
- Dual hole design and groove for easier attachment
- Laser etched markings for easy identification
- Ball deten design for superior impact socket retention
- Lifetime Guarantee covers impact sockets and extensions only
- Meets ASME Industry Standards
- For use with Impact Sockets
- Laser etched part number
- 3/4" drive 7" extension for further reach
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242583966 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section M5 |
| Package Length (in) | 1.73" |
| Package Width (in) | 2.17" |
| Package Height (in) | 9.41" |
| Manufacturer Part Number | 49-66-6710 |
| ASTM F1505-01 Compliant | NotTested |
| Color Finish | Black |
| Depth | 7 Inches |
| Drill Bit Type | Adapter |
| Drive Size | 3/4 in |
| Impact or Standard | Impact |
| Insulated/Uninsulated | No |
| Magnetized | Yes |
| Material | Forged Steel |
| Output Drive Size | 3/4" |
| Shank Style | Square |
| Country of Origin | China |