Features
Specifications
Downloads
Shop-Vac® 8 Gallon* 6.0 Peak HP** Industrial Wet/Dry Vacuum works great for job site cleanup, workshops, garages, or basements anywhere you need a portable wet/dry vac with power.
Includes:
(1) 8-foot by 1.5-inch Diameter Lock-On® Hose
(2) 1.5-inch Diameter Extension Wands
(1) 12-inch Floor Nozzle
(1) 6-inch Utility Nozzle
(1) Crevice Tool
(1) Round Brush
(1) Tool Storage Basket
| Brand | Shop Vac |
|---|---|
| UPC | 026282600035 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 21, Section M3 |
| Package Length (in) | 16.25" |
| Package Width (in) | 16.30" |
| Package Height (in) | 23.50" |
| Manufacturer Part Number | 9258006 |
| Type | Electric |
| Capacity | 8 Gallon |
| Power | 120V |
| Output | 6.0 hp |
| Style | Wet/Dry Vacuum |