Airmax
32 oz Liquid 2 years Broad Spectrum Aquatic Herbicide
SKU: 530157
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$77.99
Features
Specifications
Shoreline Defense works on emergent aquatic weeds, including cattails and phragmites and other shoreline vegetation. Shoreline Defense kills weeds down to their roots. For best results, apply Shoreline Defense while the chosen weed is in its active growing stage. For cattails, it is best to apply during late summer to early fall. Reactive treatments such as algaecides, herbicides and mechanical tools can help control unwanted weeds or algae and are a key step in the Airmax Ecosystem, a simple 3 step approach to pond and lake management. The Airmax Ecosystem is the industry-leading method to achieve a clean, clear, thriving aquatic ecosystem. Learn more about the Airmax Ecosystem.
- Treats Cattails, Grasses & Phragmites
- Kills Weeds Down to the Roots
- Great for Beaches and Shorelines
| Brand | Airmax |
|---|---|
| UPC | 811262014342 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 34 End Cap |
| Package Length (in) | 8.60" |
| Package Width (in) | 4.20" |
| Package Height (in) | 2.40" |
| Manufacturer Part Number | 530180 |
| Series | Shoreline Defense |
| Container Size | 32 oz |
| Form | Liquid |
| Shelf Life | 2 years |
| Coverage Area | 5000 sq-ft |