CANPLAS
SS Offset Drain
SKU: SDG2112OFF
| Location: Aisle 07, Section H5
$24.99
8 In stock
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
Features
Specifications
Downloads
For installations over a 1-1/2" PVC DWV Hub or inside a 2" PVC DWV hub to provide drainage for showers. The strainer basket threads into the threaded hub of the drain body and a complete seal is made through the use of a gasket.
- Comes with a circular stainless steel strainer gate
- 45 degree offset creates a faster drain rate and lower piping profile under the shower
- Injection molded
- Connections can be made using approved PVC primer and solvent cement
- Rated to 140F (60C)
- SS GRT
- ASME A112.18.2
- CSA B125.2-11
| Brand | CANPLAS |
|---|---|
| UPC | 662671320452 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 07, Section H5 |
| Package Length (in) | 3.60" |
| Package Width (in) | 3.40" |
| Package Height (in) | 3.60" |
| Manufacturer Part Number | 322542WSS |
| Length | 4.335 in |
| Width | 4.335 in |
| Height | 3.948 in |
| Weight | 0.310 kg |
| Size Imperial | 1 1/2 - 2" |
| Angle | 45D |
| Connection Type | H |
| Material | PVC WHT |
| Color | WHT |
| Country of Origin | Canada |
| NAFTA | Yes |
| Base Quantity Metric | 1.000 |