NuvoH2O
Shower Head Replacement Filter (2pk)
SKU: NVO711382
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$27.99
Features
Specifications
These premium shower filters feature our uniquely crafted KDF-infused carbon block filters. These filters are of a higher quality than the other filter options on the market. Our filters will not only filter chlorines, but will also remove heavy metals, particles, and other contaminants all while also controlling microorganisms. What this means for you is cleaner, healthier water coming from your shower.
Other multi-stage filters use granulated media which allows the water to create pathways to travel through. This means that filters using granulated media become much less effective in a shorter time. Our carbon block filters force the water to travel through the filter meaning you get clean filtered water for the entire life of the cartridge.
- Unique KDF-infused carbon block filter
- Removes particles, and other contaminants
- Removes heavy metals
- More contact time for increased contaminant reduction
- Unique carbon block filter prevents water from avoiding contact with the filtering media
- Filter Lifespan: Up to 6 Months
| Brand | NuvoH2O |
|---|---|
| UPC | 857298004780 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 07, Section I3 |
| Package Length (in) | 2.00" |
| Package Width (in) | 4.00" |
| Package Height (in) | 6.00" |
| Manufacturer Part Number | 711382 |
| Quantity | 2pk |