Whedon Products
Champagne Massage Brushed Nickel 5 Settings Showerhead 2-1/2 gpm
SKU: FP582C
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$36.99
Features
Specifications
The Champagne Massage series is our original massage shower, offers 5 spray settings and is available as a wall mount or handheld shower system. The 5 spray settings include a hard shower spray, soft “champagne bubbles” aerated streams, a fast pulsating massage, plus 2 combination sprays. Available in a brush nickel finish, the hand showers include a 59” Bungy ® shower hose, a very flexible stainless steel shower hose that stretches to over 80” for greater tub area coverage. All Champagne Massage showers are rated at 2.5 GPM Max flow rate and include the Flow Pro Power Boost Advantage, a flow restricting device that allows you to set the flow rate based on your water pressure, ensuring a good strong shower spray using as little water as necessary.
- 5 Spray Settings include: Hard shower spray from 38 rub clean jets; 6 jet fast pulsating massage spray; 10 jet soft flow aerated streams; Combination Hard Shower Spray and Pulsating massage; Combination Hard Shower Spray and Aerated Streams.
- Power Boost system ensures a good strong shower spray even in low pressure, gives you 4 flow rates to choose from.
- EZ turn thumb on faceplate makes changing spray styles quick and easy
- 2.5 GPM maximum flow rate at 80 psi without adjustments to PowerBoost, complies with federal codes - not legal for sale in CA or CO.
| Brand | Whedon Products |
|---|---|
| UPC | 043433675827 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 07, Section H6 |
| Package Length (in) | 4.20" |
| Package Width (in) | 5.20" |
| Package Height (in) | 5.20" |
| Manufacturer Part Number | FP582C |
| Material | Plastic |
| Finish Type | Brushed Nickel |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Number of settings | 5 |
| Item Dimensions LxWxH | 3.5 x 5.1 x 7.6 inchjes |
| Item Weight | 0.6 Pounds |