Whedon Products
Champagne Massage Polished Chrome Plastic 5 settings Wallmount Showerhead 2 gpm
SKU: FP542C
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$29.99
Features
Specifications
The Champagne Massage 5 spray chrome shower with Power Boost offers 5 different spray settings and 4 different flow rates to choose from. The sprays include a wide shower spray, a fast-pulsating massage, a series of 10 aerating streams, a combination spray and massage and combination spray and streams. Rated at 2.0 GPM as is the shower complies with most state codes (not legal in California) and includes the Power Boost flow regulating system, a series of 3 brass flow restricting discs, with increasing larger hole sizes and flow rates ensuring the customer can get the force and feel they want based on their water pressure.
| Brand | Whedon Products |
|---|---|
| UPC | 043433675421 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 07, Section H6 |
| Package Length (in) | 5.20" |
| Package Width (in) | 5.20" |
| Package Height (in) | 4.20" |
| Manufacturer Part Number | FP542C |
| Finish | Polished Chrome |
| Material | Plastic |
| Number of Spray Settings | 5 settings |
| Product Type | Wallmount Showerhead |
| Flow Rate | 2 gpm |
| Showerhead Face Diameter | 3.5 in. |
| Connection Size | 1/2 in. |