Whedon Products
2 gpm 1/2 in Wall Shower Head
SKU: USD1C
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$18.99
Features
Specifications
Shower Head, 2 gpm, 1/2 in, 1 Sprays, Wall Mount, 80 psi, 1.5 in Head, 3 in Overall Length, Brass, Chrome
- Provides high-velocity shower spray of thousands of perfectly sized droplets
- Conical spray pattern provides a good coverage area and excellent rinsing force
- Pressure compensating flow regulator provides superior performance over the range of water pressures
- Deluxe models include trickle valve, controls force and cuts flow to trickle for savings
| Brand | Whedon Products |
|---|---|
| UPC | 043433314139 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 07, Section H6 |
| Package Length (in) | 1.40" |
| Package Width (in) | 4.40" |
| Package Height (in) | 4.40" |
| Manufacturer Part Number | USD1C |
| Flow Rate | 2 gpm |
| Connection Size | 1/2 in |
| Number of Sprays | 1 |
| Mounting Type | Wall |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Head Size | 1.5 in |
| Overall Length | 3 in |
| Material | Brass |
| Finish | Chrome |