Whedon Products
Whedon CMH4C Handheld Shower, 1/2 in Connection, 2.5 gpm, 5-Spray Function, ABS Plastic/Metal/Stainless Steel, Chrome
SKU: CMH4C
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$57.99
Features
Specifications
Whedon Handheld Shower, 1/2 in Connection, 2.5 gpm, Spray Settings: Aerated Streams, Fast Massage, Full Body, Full Body with Massage, Pause, Streams with Massage, Number of Spray Functions: 5, Hose Length: 59 in, Head Diameter: 3-1/2 in, ABS Plastic/Metal/Stainless Steel, Chrome, Includes: 59 in Bungy Shower Hose, Swivel Arm Bracket with Poer Boost, Sealing Tape and Extra Washers
| Brand | Whedon Products |
|---|---|
| UPC | 043433348431 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 07, Section H6 |
| Package Length (in) | 3.00" |
| Package Width (in) | 7.25" |
| Package Height (in) | 10.25" |
| Manufacturer Part Number | CMH4C |
| Connection Size | 1/2 in |
| Finish | Chrome |
| Flow Rate | 2.5 gpm |
| Head diameter | 3-1/2 in |
| Hose Length | 59 in |
| Includes | 59 in Bungy Shower Hose Swivel Arm Bracket with Poer Boost Sealing Tape and Extra Washers |
| Material | ABS Plastic/Metal/Stainless Steel |
| Number of Spray Functions | 5 |
| Spray Settings | Aerated Streams Fast Massage Full Body Full Body with Massage Pause Streams with Massage |