Whedon Products
Rainbo Massage Shower Head (Brushed Nickel) 2.5 gpm, 1/2 in.
SKU: 4882223
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$42.99
Features
Specifications
Shower Head, Rainbo Massage, 2.5 gpm, 1/2 in, 7 Sprays, 4.5 in Overall Length, 5 in Overall Height, Brushed Nickel
- Provides 7 invigorating spray styles
- Installs easily, standard 1/2" female threads
- Power boost advantage for improved performance in low pressure
- Provides 4 individual shower sprays plus 3 combination spray settings
- 3 combination sprays are the hard shower spray with the pulsating massage, aerated streams, or mist
- 4 individual sprays are hard shower spray, fast pulsating massage, soft aerated streams, and a relaxing mist
| Brand | Whedon Products |
|---|---|
| UPC | 043433677319 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 07, Section H6 |
| Package Length (in) | 4.80" |
| Package Width (in) | 4.80" |
| Package Height (in) | 4.20" |
| Collection | Rainbo Massage |
| Flow Rate | 2.5 gpm |
| Connection Size | 1/2" |
| Number of Sprays | 7 |
| Overall Length | 4.5" |
| Overall Height | 5" |
| Finish | Brushed Nickel |