Features
Specifications
Delta Universal Showering Components: H2Okinetic® Single-Setting Raincan Shower Head - Chrome
- Watersense certified
- CalGreen Compliant
- CEC certified
- H2Okinetic Shower technology sculpts water into a unique wave pattern, forming a powerful drench spray
- Gives you the feeling of more water without using more water
- Installs in minutes
- H2Okinetic spray creates a shower with more warmth, coverage and intensity
- WaterSense labeled showers use at least 20% less water than the industry standard-saving you money without compromising performance
| Brand | Delta Faucet |
|---|---|
| UPC | 993246647804 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 07, Section H6 |
| Package Length (in) | 3.88" |
| Package Width (in) | 3.88" |
| Package Height (in) | 4.50" |
| Manufacturer Part Number | RP54752 |
| Height | 3.88 |
| Length | 4.5 |
| Width | 3.88 |
| Weight | 0.65 |
| Country of Origin | China |
| Series | Universal Showering Components |
| Finish | Chrome |
| Gallons Per Minute | 1.5 |
| Spray settings | H2OKinetic spray |