Features
Specifications
Take all the performance and features of the time-tested 2088 series, double it, and the result is the high-flow Power Twin. Delivers an open flow of 6.25 GPM at a mere 8.7 amps. At 40 PSI, it delivers 3.5 GPM and draws only 17.2 amps. One of the most efficient high-flow self-priming pumps available today. The Power Twin is excellent for transferring, light-duty spraying, and use as a 1:1 proportioning pump.
- Up to 6.25 GPM.
- Thermally-protected motor with heat sink.
- Self-priming up to 7 vertical feet.
- Quiet, balanced operation.
- Long-life pressure switch.
| Brand | Shurflo |
|---|---|
| UPC | 752324006663 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section M4 |
| Package Length (in) | 11.00" |
| Package Width (in) | 5.20" |
| Package Height (in) | 4.40" |
| Manufacturer Part Number | 4111-035 |
| Type | Power Twin Demand Pump |
| Valve Material | Viton |
| Diaphragm Material | Santoprene |
| Flow Rate | 6.25 GPM |
| Max Pressure | 45psi |
| Port Size | 1/2" Male NPT |
| Voltage | 12V |
| Max Draw | 17.2 Amps |
| Manifold | Yes, with 5/8" Barb Ports |