Features
Specifications
Wall-mount backdraft dampers, also called wall shutters, install vertically onto the wall vents of an HVAC system and prevent air from flowing backward. They feature spring-loaded blades that open when the system is running and close when it is not, in order to keep the conditioned air in the occupied space.
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 03, Section D2 |
|---|---|
| Package Length (in) | 16.00" |
| Package Width (in) | 16.00" |
| Package Height (in) | 3.00" |
| Series | EPAS |
| Size | 1-1/2 in Flange W |
| Blade Type | Flat |
| Gauge | 26 ga |
| Material | Aluminum Frame |
| Mounting Type | Wall |
| Pressure Rating | 1 in WC |
| Height | 12" |