Features
Specifications
Wall-mount backdraft dampers, also called wall shutters, install vertically onto the wall vents of an HVAC system and prevent air from flowing backward. They feature spring-loaded blades that open when the system is running and close when it is not, in order to keep the conditioned air in the occupied space.
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 03, Section D2 |
|---|---|
| Package Length (in) | 19.50" |
| Package Width (in) | 20.00" |
| Package Height (in) | 3.00" |
| Length | 5-3/4 in |
| Width | 19 in |
| Height | 19 in |
| Material | Extruded Aluminum Frame and G-90 Galvanized Tie Rods |
| Finish | Mill |
| Depth | 5-3/4" |