Features
Specifications
Wall-mount backdraft dampers, also called wall shutters, install vertically onto the wall vents of an HVAC system and prevent air from flowing backward. They feature spring-loaded blades that open when the system is running and close when it is not, in order to keep the conditioned air in the occupied space.
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 03, Section D1 |
|---|---|
| Package Length (in) | 21.00" |
| Package Width (in) | 22.00" |
| Package Height (in) | 2.75" |
| Length | 5-3/4 in |
| Width | 21 in |
| Height | 21 in |
| Material | Aluminum Fittings, Galvanized Steel Mesh |
| Finish | Mill |
| Depth | 5-3/4" |