Features
Specifications
Wall-mount backdraft dampers, also called wall shutters, install vertically onto the wall vents of an HVAC system and prevent air from flowing backward. They feature spring-loaded blades that open when the system is running and close when it is not, in order to keep the conditioned air in the occupied space.
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 03, Section D4 |
|---|---|
| Package Length (in) | 27.50" |
| Package Width (in) | 28.50" |
| Package Height (in) | 3.00" |
| Blade Type | Flat |
| Gauge | 26 ga Blade |
| Material | Aluminum |
| Mounting Type | Vertical |
| Pressure Rating | 1 in WC |
| Temperature Rating | 180 deg F |
| Length | 5-3/4 in |
| Width | 27 in |
| Height | 27 in |