Features
Specifications
Shutter Hinge, Suitable For Use With, 1-1/2 in Door Leaf Height, 0.05 in Door Leaf Thickness, 1-1/2 in Frame Leaf Height, 0.05 in Frame Leaf Thickness, 5 Number of Knuckles, 0.11 in Pin Diameter, 0.22 in, Steel
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613135000 |
| Package Length (in) | 3.60" |
| Package Width (in) | 3.20" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | N135-004 |
| Door Leaf Height | 1-1/2 in |
| Door Leaf Thickness | 0.05 in |
| Frame Leaf Height | 1-1/2 in |
| Frame Leaf Thickness | 0.05 in |
| Number of Knuckles | 5 |
| Pin Diameter | 0.11 in |
| Mounting Hole Diameter | 0.22 in |
| Material | Steel |