Charlotte Pipe
3/4 in Slip x Slip x Slip 90 deg Side Outlet Elbow
SKU: 413007
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$4.69
Features
Specifications
A side elbow is similar to a standard PVC elbow, but instead of two ends at a 90 deg angle, there are three. This 413-007 3/4 in Schedule 40 PVC Side Outlet elbow is useful in a variety of applications. Order today for the best deals on PVC fittings. The socket ends of this fitting are made to fit standard 3/4 in nominal size schedule 40 PVC pipe.
| Brand | Charlotte Pipe |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 03, Section I4 |
| Package Length (in) | 2.00" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 2.00" |
| Fitting Size | 3/4 in |
| Connection Type | Slip x Slip x Slip |
| Angle | 90 deg |
| Schedule Rating | SCH 40 |
| Material | PVC |
| Color | White |
| Temperature Rating | 140 deg F |