Sigma Engineered Solutions
ProConnex 1 In. EMT Set Screw Coupling
SKU: L126A
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$1.19
Features
Specifications
EMT (electrical metallic tube) set screw coupling. Used to connect two lengths of steel EMT conduit in dry locations. These die-cast zinc couplings are approved for concrete-tight applications when taped. UL (Underwriter's Laboratories) and CSA (Canadian Standards Association) listed.
| Brand | Sigma Engineered Solutions |
|---|---|
| UPC | 031857552428 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section C1 |
| Package Length (in) | 1.00" |
| Package Width (in) | 0.80" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Conduit Type | EMT |
| Trade Size | 1 In. |
| Connection Type | Set Screw |
| Material | Zinc Die-Cast |
| Certification | CSA/UL Listed |