Features
Specifications
Sika Pro Select Fence Post Mix is a two component, mix in the bag foam for supporting non-structural posts such as fence, mailbox and sign posts. Sets as fast as 3 minutes. This high strength backfill can be used on all types of posts - wood, steel, or PVC. Replaces two (2) 50 Lb. bags of concrete mix. No tools required.
| Brand | SIKA |
|---|---|
| UPC | 815202002611 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 32, Section C6 |
| Package Length (in) | 8.60" |
| Package Width (in) | 4.60" |
| Package Height (in) | 1.60" |
| Container Size | 33 oz |
| Capacity | 4x4 Post In 8" x 3' Hole |
| Color | Green |
| Shelf Life | 2 year |