Features
Specifications
Pearl's Non-woven Stripping Discs are designed with an open web structure that has been impregnated with aggressive silicon carbide grain. This disk is designed to quickly strip and clean a wide variety of surfaces without loading.
- paint, rust and stain removal
- T-27 shape
| Brand | Pearl Abrasives |
|---|---|
| UPC | 662333042135 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 31, Section M5 |
| Package Length (in) | 7.20" |
| Package Width (in) | 7.00" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | STRIP70 |
| Product Type | Simple |
| Measured Weight | 4.46 lbs |
| Measured Length | 29 cm |
| Measured Width | 29 cm |
| Measured Height | 24 cm |
| Application | For ferrous metals; iron, steel, and stainless steel |
| Material | Non-woven |
| Max RPM | 6,500 |
| Shape | T-27 |
| Grit Step | Coarse |
| Diameter | 7" |
| Country of Origin | MY |
| Arbor Bore | 7/8" |
| Packaging | 10 per box |