Silicon Carbide Surface Preparation - 4-1/2 x 7/8 SC Grey Surface Preparation Wheel, Super Fine Grit, 10/Box
SKU: NW45GSF
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$12.99
Features
Specifications
Pearl's Surface Prep Wheels consist of a non-woven nylon web that is densely packed and impregnated with abrasive grain and resin. This design provides excellent control, durability, and is perfect for finishing, blending, and many other surface preparation applications.
- For surface preparation
- Silicon Carbide
- For non-ferrous metals, stone, glass, plastic, bronze, ceramics
- T-27 shape
- This product can expose you to chemicals, including Phenol, Formaldehyde, and Sulfur, which are known to the State of California to cause cancer or birth defects or other reproductive harm For more information, go to https://www.P65Warnings.ca.gov
| Brand | Pearl Abrasives |
|---|---|
| UPC | 662333179343 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 31, Section M5 |
| Package Length (in) | 4.40" |
| Package Width (in) | 4.00" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | NW45GSF |
| Product Type | Simple |
| Measured Weight | 1.5 lbs |
| Measured Length | 5 cm |
| Measured Width | 5 cm |
| Measured Height | 8 cm |
| Application | For non-ferrous metals, stone, glass, plastic, bronze, ceramics |
| Material | Non-woven |
| Max RPM | 13,300 |
| Shape | T-27 |
| Grit Step | Ultra Fine |
| Diameter | 4 1/2" |
| Country of Origin | TW |
| Color | Grey |
| Arbor Bore | 7/8" |
| Packaging | 10 per box |