Rutland
Silicone Hi-Heat Sealant (Black) 2.7 oz
SKU: R76A
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$10.99
Features
Specifications
Rutland 500 deg F RTV high heat silicone sealant is a great solution for sealant and adhesive needs. Not only is this a powerful adhesive, it also seals gases and smoke permanently, with limitless uses in the home or even on a jobsite. Use it to seal fireplace inserts, repair solar panels, or apply ceramic tiles to your fireplace surround or heat shielding behind your stove. Seal a chimney cap to withstand wind, rain, and hot smoke. Silicone will adhere to most clean surfaces, including glass, metal, plastics, fiberglass, wood, brick, and stone.
- Indoor/outdoor use
- Rated to withstand up to 500 deg F
| Brand | Rutland |
|---|---|
| UPC | 022624001768 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 01, Section D5 |
| Package Length (in) | 2.13" |
| Package Width (in) | 2.13" |
| Package Height (in) | 7.75" |
| Manufacturer Part Number | 76A |
| Color | Black |
| Compositions | Silica Titanium Dioxide Aluminum Carbon Black Distillates Petroleum Hydrotreated Middle |
| Container Type | Tube |
| Flash Point | 212 deg F |
| Form | Paste |
| Net Content | 2.7 oz |
| Odor/Scent | Acetic Acid |
| Specific Gravity | 1.007 |
| Temperature Rating | 500 deg F |