Rutland
Silicone Hi-Heat Sealant (Red) 10.3 oz
SKU: R76R
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$25.99
Features
Specifications
Rutland 600 deg F RTV high-heat silicone sealant is a great solution for sealant needs. Not only is this a powerful adhesive, it will also seal gases and smoke permanently, with limitless uses in the home or on jobsites. Use it to seal fireplace inserts, repair solar panels, or apply ceramic tiles to your fireplace surround or heat shielding behind your stove. Can also be used to seal a chimney cap to withstand wind, rain, and hot smoke.
- Rated to withstand up to 600 deg F
- Indoor/outdoor use
| Brand | Rutland |
|---|---|
| UPC | 022624018766 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 01, Section D5 |
| Package Length (in) | 1.88" |
| Package Width (in) | 1.88" |
| Package Height (in) | 11.25" |
| Manufacturer Part Number | 76R |
| Applicable Materials | Brick, Fiberglass, Glass, Metal, Stone, Wood |
| Color | Red |
| Compositions | IronOxide(Fe203) 2-Butanone Oxime Cyclotetrasiloxane Octamethylsiloxanes and silicones Di-Mehydroxy-terminated 2-Butanone o oo-(ethenylsilylidyne) Trioxime 2-Butanone o oo-(Methylsilylidyne)Trioxime Silane Dichlorodimethyl- reaction products with silica |
| Container Type | Cartridge |
| Coverage Area | 65 ft |
| Indoor/Outdoor | Indoor Outdoor |
| Net Content | 10.3 oz |
| Odor/Scent | Oxime |
| Specific Gravity | 1.03 |