Features
Specifications
Downloads
For use with fertilizers, pest control chemicals, and weed control chemicals. The Pentair Hypro 1700 Series 5 roller pump achieves up to 45 gpm (170 lpm) and 200 psi (13.8 bar). Viton seals offer the best overall chemical resistance. Super Rollers provide premium wear and life.
- For use with fertilizers, pest control chemicals, and weed control chemicals. The Pentair Hypro 1700 Series 5 roller pump achieves up to 45 gpm (170 lpm) and 200 psi (13.8 bar). Viton seals offer the best overall chemical resistance. Super Rollers provide premium wear and life.
| Brand | Hypro |
|---|---|
| UPC | 734943004527 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09 End Cap |
| Package Length (in) | 8.00" |
| Package Width (in) | 9.50" |
| Package Height (in) | 10.75" |
| Manufacturer Part Number | 1700XL |
| Flow Rate | 45 GPM |
| Max Pressure | 200 PSI |
| Max RPM | 1,000 |
| Shaft Size | 15/16" |
| Seal Material | Viton |
| Port Size | 1" |