3/8-16 1 in Socket Head Stainless Steel Cap Screw
SKU: SCC38X1S
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$0.58
- Buy 50 for $0.49 each and save 16%
Features
Specifications
Cap Screw, 3/8-16, UNC, 1 in Length Under Head, Socket Head Type, Hex Drive Type, Grade 18-8 Grade, Stainless Steel, Plain, ASME B18.3 Standards
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 17, Section C1 |
|---|---|
| Package Length (in) | 1.00" |
| Package Width (in) | 0.75" |
| Package Height (in) | 0.75" |
| Thread Size | 3/8-16 |
| Thread Type | UNC |
| Length Under Head | 1 in |
| Head Type | Socket |
| Drive Type | Hex |
| Grade | Grade 18-8 |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Standards | ASME B18.3 |