Socket Head Cap Screw, Coarse Thread, 5/16-18, 4" Length, Alloy Thermal Black Oxide
SKU: SCC516X4
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$1.01
Features
Specifications
These socket head cap screws are designed for durability and strength, featuring a coarse thread and made from high-quality alloy material. The thermal black oxide finish provides enhanced corrosion resistance and a sleek appearance. Ideal for applications requiring strong, reliable fastening solutions.
- Coarse thread for reliable fastening
- Thermal black oxide finish for corrosion resistance
- Made from durable alloy material
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 12, Section D6 |
|---|---|
| Package Length (in) | 4.25" |
| Package Width (in) | 0.50" |
| Package Height (in) | 4.25" |
| Length | 4" |
| Thread Type | Coarse |
| Diameter | 5/16" |
| Finish | Thermal Black Oxide |
| Product Type | Socket Head Cap Screw |
| Size | 5/16"-18x4" (PT) |
| Threads Per Inch | 18 |