Features
Specifications
These socket head cap screws are designed for durability and strength, featuring a coarse thread and made from high-quality alloy material. The thermal black oxide finish provides enhanced corrosion resistance and an attractive appearance. Ideal for applications requiring robust fastening solutions.
- Durable and strong alloy construction
- Thermal black oxide finish for corrosion resistance
- Ideal for robust fastening applications
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 12, Section D6 |
|---|---|
| Package Length (in) | 2.40" |
| Package Width (in) | 0.80" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Length | 2" |
| Thread Type | Coarse |
| Diameter | 5/8" |
| Finish | Thermal Black Oxide |
| Product Type | Socket Head Cap Screw |
| Size | 5/8"-11x2" (FT) |
| Threads Per Inch | 11 |