Features
Specifications
Downloads
Socket Cap Screw, 6mm-1.0 x 35mm
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 13, Section C5 |
|---|---|
| Package Length (in) | 0.03" |
| Package Width (in) | 0.02" |
| Package Height (in) | 0.01" |
| Class | MR |
| Sub Class | MP |
| Size | 6mm-1.0 x 35mm |
| Head Style | Knurled Socket |
| Drive Type | Hex |
| Thread Type | Coarse |
| Hardness | Class 12.9 |
| Material | Steel |
| Finish | Black Oxide |