Features
Specifications
Cap Screw, M6, 35 mm Length Under Head, Socket Head Type, Hex Drive Type, Grade 18-8 Grade, A2-70 Hardness, Stainless Steel, DIN 912 Standards, 1 mm Pitch
| UPC | 738287696561 |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 13, Section C4 |
| Package Length (in) | 0.20" |
| Package Width (in) | 0.60" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Thread Size | M6 |
| Length Under Head | 35 mm |
| Head Type | Socket |
| Drive Type | Hex |
| Grade | Grade 18-8 |
| Hardness | A2-70 |
| Material | Stainless Steel |
| Standards | DIN 912 |
| Pitch | 1 mm |