Features
Specifications
Cap Screw, M8, UNC, 30 mm Length Under Head, Flat Head Type, Allen Socket Drive Type, Alloy Steel, Plain, DIN 7991 Standards, 1.25 mm Pitch
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 13, Section C6 |
|---|---|
| Package Length (in) | 0.20" |
| Package Width (in) | 0.60" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Thread Size | M8 |
| Thread Type | UNC |
| Length Under Head | 30 mm |
| Head Type | Flat |
| Drive Type | Allen Socket |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Plain |
| Standards | DIN 7991 |
| Pitch | 1.25 mm |