Features
Specifications
This flat socket cap screw is designed with a fine thread and is made from high-quality alloy material. The thermal black oxide finish provides enhanced corrosion resistance and a sleek appearance. Ideal for applications requiring precision and durability.
- Fine thread for precision applications
- Thermal black oxide finish for enhanced corrosion resistance
- Made from durable alloy material
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 12, Section C5 |
|---|---|
| Package Length (in) | 0.20" |
| Package Width (in) | 0.60" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Length | 1.5" |
| Thread Type | Fine |
| Diameter | 5/16" |
| Finish | Thermal Black Oxide |
| Product Type | Flat Socket Head Cap Screw |
| Size | 5/16"-24x1 1/2" (FT) |
| Threads Per Inch | 24 |