1/4-20 1 in Flat Head Stainless Steel Cap Screw
SKU: SFC14X1S
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$0.14
- Buy 100 for $0.12 each and save 14%
Features
Specifications
Cap Screw, 1/4-20, Fully Threaded Thread Length, UNC, 1 in Length Under Head, Flat Head Type, Allen Socket Drive Type, Grade 18-8 Grade, Stainless Steel, Plain, ASME B18.3 Standards
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 17, Section C1 |
|---|---|
| Package Length (in) | 1.00" |
| Package Width (in) | 0.75" |
| Package Height (in) | 0.75" |
| Thread Size | 1/4-20 |
| Thread Length | Fully Threaded |
| Thread Type | UNC |
| Length Under Head | 1 in |
| Head Type | Flat |
| Drive Type | Allen Socket |
| Grade | Grade 18-8 |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Standards | ASME B18.3 |