Features
Specifications
Cap Screw, 3/8-16, Fully Threaded Thread Length, UNC, 1 in Length Under Head, Flat Head Type, Allen Socket Drive Type, Grade 18-8 Grade, Stainless Steel, Plain, ASME B18.3 Standards
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 17, Section C1 |
|---|---|
| Package Length (in) | 1.00" |
| Package Width (in) | 0.75" |
| Package Height (in) | 0.75" |
| Thread Size | 3/8-16 |
| Thread Length | Fully Threaded |
| Thread Type | UNC |
| Length Under Head | 1 in |
| Head Type | Flat |
| Drive Type | Allen Socket |
| Grade | Grade 18-8 |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Standards | ASME B18.3 |